Biblioteka Centralna

Historia biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna została powołana jako Gromadzka Biblioteka Publiczna w Pawłowicach przez Wydział Powiatowy w Pszczynie w 1948 r. na podstawie Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi. Pierwszą siedzibą biblioteki był lokal w Szkole Podstawowej w Warszowicach, a pierwszym kierownikiem był pan Wiktor Romaniec.

Gromadzka Biblioteka Publiczna została przeniesiona do Pawłowic i zajęła pomieszczenia bezpłatnie udostępnione w budynku Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej 1 maja 1955 roku. Pierwszym kierownikiem biblioteki w Pawłowicach został pan Paweł Paździor. Księgozbiór liczył wówczas 810 woluminów, na które składały się głównie książki przeniesione z biblioteki w Warszowicach oraz dary mieszkańców. Pierwszą książką zapisaną w inwentarzu była książka „Myśli o nowej Polsce”. Według zapisów dokumentacji bibliotecznej w pierwszym roku działalności biblioteki zarejestrowanych było 29 czytelników.
W roku 1958 funkcję kierownika powierzono pani Irenie Brandys, która oprócz podstawowej działalności bibliotecznej prowadziła szeroką działalność kulturalną i edukacyjną.
W 1966 roku biblioteka została przeniesiona do nowowybudowanego Domu Kultury, kierownikiem biblioteki była wówczas pani Wanda Brączek.
Po około dwudziestu latach biblioteka kolejny raz zmieniła swoją siedzibę głównie ze względu na ciasne i niedostosowane do potrzeb czytelników pomieszczenia. W nowym lokalu, mieszczącym się obok Urzędu Gminy (w byłym budynku Gromadzkiej Rady Narodowej), urządzonym specjalnie na potrzeby biblioteki, nastąpił dynamiczny rozwój działalności biblioteki. Pomieszczenia te biblioteka zajmowała do 1992 roku i ponownie została przeniesiona do wyremontowanego Domu Kultury gdzie działała do 28.02.2013 roku.

W dniu 14 marca 2013 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej mieszczącej się na parterze budynku przy ul. Zjednoczenia 65. Przecięcia wstęgi dokonali dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. zw. dr hab. Jan Malicki, wójt gminy Damian Galusek, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Aleksander Szymura oraz dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej Halina Mańka. Budynek został poświęcony przez proboszcza ks. Eugeniusza Paruzela. Zaproszeni na uroczystość zostali również przedstawiciele Biblioteki Śląskiej, Miejsko–Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie oraz emerytowane pracownice biblioteki. Obecnie biblioteka zajmuje powierzchnię 250 m2, na której urządzono wypożyczalnie dla dzieci i dorosłych, odrębny kącik dla najmłodszych, czytelnię oraz czytelnię internetową. Obiekt został przystosowany na potrzeby osób niepełnosprawnych.