Zakończenie bibliotecznych wakacji z Biblioteką Główną

Po wielu dniach emocjonującej zabawy zakończyły się wakacyjne zajęcia organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowicach.

Wakacyjne zajęcia w Bibliotece Centralnej rozpoczęły się od eksperymentów fizycznych i chemicznych, które poprowadziły panie z firmy Uniwersytet Rozwoju. Na początku młodzi odkrywcy przekonali się, że chemia jest trochę magiczna, a magia trochę chemiczna. W kolejnym etapie zajęć dzieci podzielone na dwie grupy wzięły udział w warsztatach ,,Magiczne eksperymenty". Uczestnicy dzięki nowoczesnej technologii przy użyciu okularów VR mogli przenieść się w inny wymiar i stanąć oko w oko z niebezpiecznymi żywiołami. Poznawali potęgę natury oglądali obrazy malowane ogniem i spacerowali po wnętrzu wulkanu. W Naukobusie – w mobilnej pracowni wzięły udział w pokazie naukowym pt.: „Zmysły w ciemności” podczas którego można było przekonać się jakie tajemnice skrywa nasz mózg.

Drugi dzień „Wakacji z Dziką Drogą” upłynął aktywnie na świeżym powietrzu pomimo niesprzyjającej pogody. Dzieci m.in. musiały wykazać się swoją aktywnością fizyczną oraz współpracą w grupie. Rozpalały ogień przy pomocy krzesiwa, uczyły się używania narzędzi potrzebnych do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Oczywiście nie zabrało czasu na chwilę relaksu i słodki poczęstunek.

Trzeciego dnia zajęć wakacyjnych, uczestnicy wzięli udział w warsztatach ziołowych. Na początku dowiedzieli się wielu ciekawych informacji dotyczących ziołolecznictwa i zielarstwa. Podczas pieszej wycieczki zbierali liście i kwiaty z których wykonali piękne, kolorowe obrazy...

Czwartek upłynął „młodym odkrywcom” pod znakiem przetrwania w dzikiej, leśnej głuszy i sztuki kamuflażu. Musieli oni stworzyć bazę, ukryć sprzęt i rozwiesić hamaki, co było wielkim wyzwaniem dla uczestników. Najwięcej emocji wzbudziło przygotowanie do ukrycia się w lesie (m.in. malowanie twarzy, maskująca odzież) i odpowiednie zachowanie, by nie zostać zauważonym. Mimo zmęczenia i trudnych warunków były to wyjątkowo ekscytujące warsztaty.

Ostatni, piąty dzień również był pełen atrakcji, pogoda dopisała, więc zajęcia odbyły się w parku i przy Inhalatorium gdzie młodzi uczestnicy aktywnie spędzili czas. Ostatniego dnia survivalowych warsztatów m.in. wzięli udział w zajęciach sprawnościowych, rozpalali piecyki oraz uczyli się kodować i rozszyfrowywać wiadomości. Młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach, a po ich zadowolonych minach i pozytywnych opiniach był to miło i wesoło spędzony wakacyjny czas z biblioteką.

Bardzo dziękujemy instruktorom z "Dzikiej Drogi" za pasjonującą przygodę, oraz Piekarni JO-MAR za słodki poczęstunek.

Tegoroczne warsztaty wakacyjne zostały sfinansowane ze środków Urzędu Gminy Pawłowice.