Wspólne ferie w filiach: Golasowice, Pielgrzymowice i Warszowice

W dniach 20.01.-22.01.2020 r. filie biblioteczne w Golasowicach, Pielgrzymowicach i Warszowicach przeprowadziły zajęcia oraz zorganizowały wycieczkę dla dzieci z Gminy Pawłowice pod hasłem „Ferie z biblioteką”. W sumie odbyło się 6 spotkań – w każdej bibliotece osobno przeprowadzono zajęcia dla 15-osobowej grupy. Wycieczkę zorganizowano wspólnie dla wszystkich (45 dzieci + opiekunowie).

W zajęciach wzięli udział czytelnicy bibliotek, przede wszystkim dzieci, które z różnych przyczyn nie wyjeżdżały na ferie.

Dzień 1. „Afryka Kazika” – warsztaty przeprowadzone przez firmę „Opowiadamy o świecie”:
prezentacja multimedialna na temat Afryki, połączona z omówieniem książki Łukasza Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika”,
dyskusja na temat znaczenia pasji w życiu człowieka, dobrych sposobach na spędzanie wolnego czasu oraz tolerancji i zrozumienia dla ludzi pochodzących z innych kultur,
pokaz odzieży afrykańskiej oraz wiązania turbanu,
zapoznanie z ciekawostkami z czarnego lądu: z organicznymi związkami chemicznymi i barwnikami (np. indygo, henna), naczyniami, zwyczajami itp.,
degustacja miętowej herbaty afrykańskiej.
Dzień 2. Wycieczka do Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych:
przejazd do Łazisk, integracja grupy, poczęstunek: napój i rogalik,
zwiedzanie muzeum z przewodnikiem,
pokaz na temat historii ognia i elektryczności.
Dzień 3. „Warsztaty małego chemika” – zajęcia przeprowadzone przez firmę „Mega Frajda”:
omówienie zasad bezpieczeństwa, zakładanie odzieży ochronnej, przypomnienie reguł pracy oraz przyjaznej komunikacji w grupie,
część teoretyczna: omówienie narzędzi i akcesoriów stosowanych przez chemików oraz domowych sposobów na przeprowadzenie własnych doświadczeń z wykorzystaniem ogólnodostępnych środków,
część praktyczna: samodzielne przeprowadzenie przez uczestników zajęć eksperymentów z wybuchem, przyrządzanie piany i kolorowych cieczy oraz tzw. „pasta słonia”, przygotowywanie atramentu sympatycznego, tworzenie własnych kalendarzy.

Podczas spotkań tworzono atmosferę sprzyjającą dobrej zabawie, integrowano uczestników poprzez wspólne wykonywanie zadań oraz aktywne spędzanie wolnego czasu z dala od nałogów i zagrożeń. Celem zajęć było poznanie ludzi różnych kultur oraz zaszczepienie tolerancji wobec nich, jak również nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat chemii i techniki. Realizowany był program profilaktyki alkoholowej. Podczas ferii w bibliotece dzieci brały udział w rozmowach na temat zasad postępowania fair-play, zdrowej rywalizacji, koleżeńskiego zachowania w grupie oraz sposobach na zdrowe, aktywne spędzanie wolnego czasu.