Wioska indiańska w pielgrzymowickiej bibliotece

Podczas zajęć wakacyjnych zorganizowanych przez Filię w Pielgrzymowicach grupa młodych czytelników przeistoczyła się w plemię indiańskie. Z wymalowanymi buziami i pióropuszami na głowie przez trzy dni zdobywali indiańskie sprawności, tropili zwierzęta, skradali się, polowali na bizony, a potem odpoczywali przy poczęstunku i peruwiańskich melodiach. Do utworu El Condor Pasa przygrywali na instrumentach, także takich wykonanych własnoręcznie, jak fletnie Pana i kije deszczowe. Pięknie prezentowały się wykonane przez plemiona totemy, na których dzieci przedstawiły osoby i rzeczy dla nich ważne i wartościowe. Podczas bibliotecznych spotkań nie mogło zabraknąć czytania. Z literatury popularnonaukowej uczestnicy zajęć czerpali wiedzę na temat zwyczajów i kultury Indian, natomiast dzięki książkom Karola Maya i Sat-Okha, zupełnie nieznanych młodemu pokoleniu, poznali legendy Ameryki Północnej oraz postaci Winnetou i Old Shatterhanda.