Szymon Hołownia w bibliotece

7 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna gościła dziennikarza i publicystę, laureata wielu nagród i wyróżnień, ale przede wszystkim autora kilkunastu książek i założyciela Fundacji Kasisi – Szymona Hołownię.

Mimo niewielkiego spóźnienia bohatera wieczoru, i upalnego popołudnia, na Sali Bankietowej Domu Kultury zebrała się spora ilość słuchaczy.

Moderatorem spotkania była p. Wioleta Kurzydem, która rozmowę z autorem rozpoczęła od pytania o jego przygodę z pisaniem. Z uśmiechem na twarzy Szymon Hołownia opowiedział o swojej pierwszej książce oraz o najnowszej tj. Boskie zwierzęta (wyd. 2), w której porusza temat zagrożenia dla naszej planety, m.in. „Po co jeść mięso? Czy istnieje realny powód, dla którego mielibyśmy zabijać zwierzęta dla własnej wygody? Ludzie żyjący w XXI wieku nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo nadkonsumpcja mięsa niszczy nasze zdrowie i planetę. Jak zatruwa środowisko, napędza śmiertelnie niebezpieczne ocieplenie. W świecie w którym w polskich hodowlach zwierzęta jedzą soję z Ameryki Południowej - przyczynia się do pogłębienia różnic między bogatymi i biednymi mieszkańcami świata”.

Gość mówił wiele o fundacji Kasisi oraz towarzyszących jej projektach. Opowiadał także o swojej fundacji „Dobra Fabryka”, której celem jest produkcja dobra w tych zakątkach świata, gdzie zło odbiera ludziom nadzieję, radość, zdrowie i życie. Bez niej niemożliwe byłoby funkcjonowanie hospicjum w Rwandzie, szpitala i ośrodka leczenia choroby głodowej w północnym Kongo.

Pan Szymon zachęcał wszystkich obecnych do włączenia się w „produkcję dobra” zgodnie z ewangelicznym przykazaniem miłości. W sposób niezwykle delikatny, czasem żartobliwy ale przede wszystkim prawdziwy Hołownia mówił o fundamentach swej wiary i wyborach moralnych. Otwartość, szczerość wypowiedzi, ogromna wiedza biblijna i filozoficzna dziennikarza a jednocześnie dystans do siebie i otaczającego świata, z pewnością zaskoczyły wielu uczestników i stały się pretekstem do dalszych rozmyślań.

Autor odpowiadał również na pytania obecnych na Sali, w czasie spotkania wszyscy zainteresowani mieli możliwość zakupienia kilku tytułów oraz otrzymania pamiątkowej dedykacji.

Spotkanie było współfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.