Noc w bibliotekach

Filia Pielgrzymowice

Za nami kolejna "Zgrana noc w bibliotece". Jak zawsze, uczestniczyli w niej najlepsi czytelnicy biblioteki publicznej i szkolnej. Tym razem była to dwunastka miłośników książek, w większości z klas I-III. Tematem przewodnim naszego harcowania po bibliotece i okolicach były gry, dlatego zagraliśmy w superwielką grę podłogową z żywymi pionkami. Mało tego, każdy uczestnik spotkania zaprojektował i wykonał własną planszówkę, którą mógł zabrać do domu. Wśród aktywności nie zabrakło zabawy na świeżym powietrzu i w chowanego (po ciemku, z latarkami!) oraz tradycyjnej „czekolady”, polegającej na drużynowym zjadaniu (na czas) tabliczki czekolady za pomocą noża i widelca. Przed zaśnięciem większość bibliotecznych marków, jak przystało na wzorowych czytelników, zagłębiła się w lekturze. Jest rzeczą oczywistą, że zgaszenie świateł i ogłoszenie ciszy nocnej nie przeszkodziło w dalszym czytaniu (przy latarce, pod kocykiem) oraz zainicjowało wysyp szeptanych, mrożących krew w żyłach, opowieści o duchach. Nam - bibliotekarzom, bardzo się podobało, dlatego zachęcamy do aktywnego korzystania z biblioteki i... do zobaczenia za rok.

Filia Warszowice

7 czerwca najaktywniejsi czytelnicy klas IV Szkoły Podstawowej w Warszowicach uczestniczyli w wieczorze bibliotek zorganizowanym przez GBP Filia Warszowice oraz bibliotekę szkolną. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Wybuchowe Włochy”. Wieczór rozpoczął się od gry w żywą grę planszową, w której uczestnicy są pionkami, oraz wspólnych zabaw na boisku szkolnym. Po zajęciach ruchowych w bibliotekach można było wyczuć włoskie zapachy, a to za sprawą zamówionej pizzy, którą ufundowała Rada Rodziców.
Po kolacji rozpoczęły się zajęcia z pasjonatką podróżniczką - p. Ewą Myśliwiec, która przeniosła dzieci we włoskie klimaty. W trakcie czytania książki pt. „Co kraj, to obyczaj” uczestnicy poznawali zwyczaje Włochów oraz charakterystyczne potrawy i miejsca, poznawali sposoby parzenia kawy oraz próbowali włoskich produktów. Przeprowadzając doświadczenie chemiczne, na wcześniej przygotowanych stożkach i z wykorzystaniem odpowiednich składników każdy samodzielnie doprowadził wulkan do wybuchu. Wiele radości sprawił dzieciom, zorganizowany niczym w Mediolanie, pokaz mody, w którym każdy uczestnik wcielił się w zawodową modelkę lub modela.
Wieczór był niezwykle ciekawy i inspirujący, a to za sprawą p. Ewy, której bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie.