Leśna przygoda w bibliotece rozpoczęta!

13 lipca w słoneczny poranek rozpoczęły się zajęcia wakacyjne pt.: „Leśna przygoda”, które poprowadził Krzysztof Lewicki (podróżnik z Dzikiej Drogi).

Na początku przygody dzieci wysłuchały krótkiej teorii survivalu, czyli zasad zachowania oraz bezpieczeństwa w lesie. Uzyskaną wiedzę dzieci mogły praktycznie wykorzystać podczas zajęć przeprowadzonych w pawłowickim parku. Rozpoczęli od gry terenowej połączonej z biegiem na orientację, następnie nauczyli się obsługi busoli oraz w jaki sposób należy czytać mapę.

Wtorkowe zajęcia również dostarczyły wielu „płomiennych” atrakcji, ponieważ upłynęły pod hasłem „Sztuka ognia”.  Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wieloma technikami rozpalania ognia improwizowanymi metodami bez zapałek oraz dowiedzieli się jak bezpiecznie przygotować palenisko. Pod okiem pana Krzysztofa mogli samodzielnie skrzesać ogień używając różnych materiałów np. kory czy  sznurka, co okazało się trudną sztuką. Pojawienie się ognia wywołało wśród dzieci radość i euforię.

Trzeciego dnia „Leśnej przygody w bibliotece” dzieci punktualnie stawiły się na zbiórkę w parku przy inhalatorium. Na początek po krótkiej zaprawie, wykorzystując zdobyte umiejętności młodzież miała za zadanie wytyczyć przy pomocy mapy trasę do parku im. Ks. S. Pisarka. Ze śpiewem na ustach po dotarciu na miejsce uczestnicy zajęć uczyli się sztuki wiązania węzłów – kajdankowego i asekuracyjnego, która przydała się im podczas rozwieszania hamaków i tarpów.  Po rozstawieniu obozowiska i małej przekąsce przyszedł czas na chwile relaksu w hamakach. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał okolicznościowy dyplom. Wszyscy bez wyjątku zadowoleni zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych zajęciach organizowanych przez Bibliotekę.

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach dziękuje Urzędowi Gminy za dofinansowanie zorganizowanych zajęć.