Ferie już za nami

W pierwszy dzień ferii pani Katarzyna ze Stowarzyszenia Maloka zabrała uczestników w podróż na dwa bieguny. Wyjaśniła różnicę między Arktyką i Antarktyką.

Arktyka obejmuje daleką północ i jej królem jest niedźwiedź polarny, a rdzennymi mieszkańcami Inuici, nazywani przez nas potocznie Eskimosami, co dosłownie oznacza „zjadacz surowego mięsa”. Antarktyka leży po przeciwnej stronie globu ziemskiego i możemy tam spotkać np. pingwiny.

Dużą frajdę sprawiło młodym podróżnikom posługiwanie się kompasem i budowanie igloo ze styropianu. Na zakończenie dzieci częstowały się „lodową górą” zbudowaną z bitej śmietany, galaretki i lodów.

Drugiego dnia ferii, bibliotekę odwiedziło mobilne planetarium z Chorzowa. W trakcie seansu pt. Kometa nad Szwajcarską Doliną planetarium zmieniło się w statek kosmiczny, którym Berenika i Jurek udali się w fascynującą podróż w Kosmos. Ich pilotem i przewodnikiem po Układzie Słonecznym był sam Mikołaj Kopernik – twórca teorii heliocentrycznej. Dzieci z okien statku kosmicznego oglądały m.in. Księżyc i Marsa, doświadczyły też zderzenia z planetoidą…. Po tej ekscytującej przygodzie mali czytelnicy wykonali kolorowe rakiety.

W środę zajęcia poprowadził pan Piotr Mojżyszek (Opowiadamy o świecie), który w niezwykle barwny i ciekawy sposób opowiedział uczestnikom o dzikich zwierzętach. Dzieci dowiedziały się gdzie poszczególne zwierzęta żyją, czym się odżywiają oraz poznały ciekawostki z ich świata np.  ptaka lirogona, który świetnie naśladuje dźwięki czy bardzo małego, jednak dzielnego mysikrólika. Warsztaty zakończyły się wykonaniem pięknych prac plastycznych z wykorzystaniem kolorowego piasku oraz grą w kalambury.

Uczestnicy czwartkowego spotkania w bibliotece  poznali bohaterki bajkowego królestwa Kici Nici – Myszkę Soniulindę oraz Króliczkę Matyldę, które chciały przekonać swojego kolegę Królika Marudę interesującego się wyłącznie laptopem i telefonem, że uprawianie sportu i ruch na świeżym powietrzu jest wielką frajdą. Pani Alina Przydatek, autorka książki i pomysłodawczyni niezwykłych gałgankowych lalek poprowadziła warsztaty, na których dzieci miały okazję poznać elementy kultury włoskiej oraz angielskiej, śpiewały, zabawiły się w aktorów oraz wykonały komiks.  Było to wspaniałe i bardzo kreatywne spotkanie rozwijające w młodych czytelnikach pasję czytania i tworzenia. Uczestnicy warsztatów otrzymali tematyczne książeczki z bajką i kolorowanką oraz zakładkę.

Ostatni dzień „Ferii w bibliotece” dostarczył uczestnikom prawdziwie ekstremalnych przeżyć. Państwo Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki, instruktorzy survivalu, opowiedzieli dzieciom o swoich wyprawach na Północ w rejony surowego, tajemniczego i niedostępnego koła podbiegunowego. Nasi goście zaprezentowali bardzo ciekawy film ze swoich podróży, podczas których towarzyszył im pies Kadlook, gdzie m.in. mieszkali w namiotach, czasami domkach traperskich często łowili ryby. Dzieciom bardzo podobała się możliwość przymierzenia strojów niezbędnych w tak skrajnych warunkach. Druga część spotkania odbywała się w parku gdzie uczestnicy podzieleni na trzy drużyny musieli rozłożyć namioty oraz pozbierać patyki na ognisko. Pan Krzysztof pokazał jak przy pomocy krzesiwa można rozpalić ognisko i uczył wiązania węzła ewenkowego. Pomimo braku śniegu zabawa w plenerze była wyśmienita!