"Kresowa Atlantyda" - losy ludzi tworzących historię

W ramach spotkań Klubu Miłośników Historii gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowicach 10 października był prof. Stanisław Nicieja – historyk i autor wielu publikacji oraz książek poświęconych kresom. Jak sam podkreśla „nie jest historykiem Kresów lecz historykiem Polski”. W swoich publikacjach przedstawia z dużą swobodą narracyjną historię i mitologię miejscowości utraconych przez Polskę na wschodzie po 1945 roku. Szczególnym uznaniem czytelników cieszy się cykl „Kresowa Atlantyda” liczący obecnie 11 tomów. Zawiera w nich dzieje całych rodzin na przestrzeni kilku pokoleń: od zaborów po czasy najnowsze. Są to swoiste sagi rodzinne, opowieści o latach szczęścia i nieszczęścia, sukcesów i porażek, w których Autor podkreśla jak duże znaczenie ma wykształcenie, wychowanie oraz nienaganna kultura osobista. Profesor opowiedział m.in. o mieszkańcach przedwojennego Pińska, Mołodowa, Międzyrzecza Koreckiego wzbogacając prelekcję filmem z pobytu w tych miejscowościach. Teksty zawarte w książkach ilustrowane są oryginalną i bogatą ikonografią. Po spotkaniu chętni mogli porozmawiać z profesorem, a także nabyć wybrane tomy „Kresowej Atlantydy”. Uczestnicy spotkania byli pod dużym wrażeniem wspomnień gościa, tym bardziej że wielu z nich ma korzenie kresowe.